سئوالات متداول بیمه شخص ثالث

در این بخش سعی کردیم سئوالاتی را که ممکن است برای کاربران و مشتریان پیش آمده باشد را مطرح نماییم تا بخش از ابهامات مربوط به حقوق بیمه گذار در قبال شرکت بیمه ایران رفع شود.

در صورتی که سئوالات شما در این بخش وجود ندارد می توانید با استفاده از فرم تماس با ما در بخش تماس با ما نسبت به پرسش آن اقدام نمایید. مطوئن باشید در اسرع وقت کارشناسان ما نسبت به پاسخگویی به آن اقدام خواهند نمود.

آیا می توان از بیمه نامه شخص ثالث به عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کرد؟

در صورتی که راننده مسبب حادثه بیمه نامه معتبر داشته باشد و باعث خسارت بدنی به شخص ثالث شود، مراجع قضایی و دادگاه ها مى توانند آن را به عنوان وثیقه بپذیرند.

آیا در بیمه نامه شخص ثالث هزینه های درمانی نیز پرداخت می شود؟

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بدون دریافت وجه پذیرش کند. برای این منظور شرکت های بیمه از محل بیمه نامه شخص ثالث ۱۰ درصد عوارض به وزارت بهداشت می پردازند.

علت فروش بیمه نامه شخص ثالث با تعهدات بیشتر از دیه ماه حرام چیست؟

زمانی که حادثه رانندگی همراه با خسارت جانی باشد ممکن است مراحل تشکیل و تکمیل پرونده در دادگاه به طول انجامد یا حادثه در اواخر سال باشد. با توجه به اینکه پرداخت دیه بر اساس رأی دادگاه به اصطلاح یوم الاداست و همچنین با توجه به اعمال تغییر هر ساله نرخ دیه از سوی قوه قضائیه، در صورتی که پوشش تعهدات جانی بیمه نامه بیشتر از دیه در ماه های حرام باشد، امکان پرداخت برای شرکت بیمه تا میزان تعهدات خریداری شده وجود دارد و دیگر نیازی به پرداخت مابه التفاوت توسط بیمه گذار نیست. البته به شرطی که میزان خریداری شده با نرخ دیه در سال جدید برابر یا بیشتر از آن باشد.

کسی که تو تصادف مقصر نیست اما گواهینامه ندارد آیا بیمه به آن شخص تعلق میگیرد؟

اگر زیاندیده فاقد گواهینامه باشد خسارت پرداخت می شود.

طبق قانون دیه زن در فوت؛نصف دیه کامل مرد مسلمان است؛آیا در تصادفات رانندگی نیز که منجر به فوت زن میشود نصف دیه به او پرداخت می شود یا با دیه مرد برابر می شود؟؟؟ شرکت بیمه تا چه سقفی دیه را پرداخت می کند؟.

در تصادفات دیه زن مساوی با دیه مرد پرداخت می شود.شرکتهای بیمه تا سقف مندرج در متن بیمه نامه دیه پرداخت می کنند.

من تصادفی داشتم که در آن ۵۰ درصد مقصر شدم و ماشین من توقیف شد. سوال من این است که آیا هزینه بیمارستان با چه کسی است؟ با بیمه یا من؟

هزینه های ابتدایی بیمارستانی را وزارت بهداشت پرداخت می نماید و شما هزینه ای نمی پردازید و در نهایت بعد از صدور رای دادگاه ۵۰% غرامت دیه ایشان توسط بیمه پرداخت می گردد.

ماههای حرام کدام ماههای عربی می باشد؟

ماه های رجب، ذی الحجه ، ذی القعده و محرم

مراحل پرداخت خسارت بدون کروکی افسر راهنمایی چه تفاوتی با خسارتهای با کروکی دارد؟لطفا توضیح دهید؟

خسارت بدون کروکی با حضور طرفین در بیمه پرداخت می شود اما در خسارات با کروکی نیازی به حضور مقصر نمی باشد

اگر میزان خسارت مالی طرف مقابل در یک تصادف براساس برآورد کارشناس بیمه بیش از سقف تعهد یک کوپن باشد آیا از کوپن های دیگر هم میتوان برای پرداخت مابقی خسارت استفاده کرد ؟

نخیر . هر کوپن برای به یک حادثه مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که سخارت ایجاد شده بیشتر از سقف تعهدات شرکت بیمه باشد مابقی آن باید توسط شخص مقصر حادثه پرداخت شود ، مگر آنکه شخص بیمه گر تعهدات بالاتری را در بیمه نامه خریداری کرده باشد.

شماره شاسی خودروی اینجانب بر روی برگ بیمه نامه اشتباه چاپ شده و باتوجه به اینکه المثنی صادر نمی شود می تواند مشکل ساز شود؟

حتما به محل صدور بیمه نامه خود مراجعه نموده و برگ الحاقی تصحیح شماره شاسی را دریافت نمایید

آیا بیمه شخص ثالت و سرنشین شامل راننده نیز می گردد؟

پوشش سرنشین شامل راننده می باشد که اکنون بنام پوشش مسبب حادثه ارائه می شود

اگر راننده مقصر تاریخ اعتبار گواهینامه اش گذشته باشد.آیا به (غیر مقصر) فردم جروح حادثه دیه تعلق می گیرد؟

بله.در صورتیکه پلیس راهنمایی و رانندگی مانعی برای رانندگی شما نداشته باشد، خسارت پرداخت می شود

من مدارک ماشینم رو از جمله کارت بیمه رو گم کردم. اولا باید چه کاری برای المثنی انجام بدم . دوم اینکه ۳ سال عدم خسارت داشتم آیا اون ۳ سال باطل میشه یا خیر؟

شما با در دست داشتن مدارک خودرو و کارت شناسایی معتبر به واحد صادر کننده بیمه نامه خود مراجعه نمایید و گواهی المثنی بیمه نامه خود را دریافت نمایید.زمان تمدید بیمه نامه، بیمه جدید شما بدون تخفیف عدم خسارت و بدون جریمه نداشتن کوپن صادر می شود و در صورت نداشتن خسارت سال آینده بیمه بعدی شما با ۴ سال تخفیف تمدید می گردد.

پرداخت دیه خسارت جانی ناشی از تصادف اتومبیلی که دارای بیمه سرنشین وشخص ثالث هست باید توسط بیمه، محل حادثه پرداخت شود یا محلی که اتومبیل بیمه شده است؟

با توجه به مکاتباتی که بین بیمه و دادگاه در مورد پرداخت خسارت وجود دارد شما در شهری که تصادف نمودید می توانید اقدام به دریافت خسارت نمایید(بدون توجه به محل صدور بیمه نامه)

بیمه نامه ام که شامل ۳ سال تخفیف بود را گم کرده ام .آیا تخفیفات بنده محفوظ است؟

خیر،طبق مصوبه شورای عالی بیمه و شوای بیمه گری تخفیفات شما در سال جدید اعمال نمی شود.

پرداخت دیه خسارت جانی ناشی از تصادف اتومبیلی که دارای بیمه سرنشین وشخص ثالث هست باید توسط بیمه، محل حادثه پرداخت شود یا محلی که اتومبیل بیمه شده است؟

با توجه به مکاتباتی که بین بیمه و دادگاه در مورد پرداخت خسارت وجود دارد شما در شهری که تصادف نمودید می توانید اقدام به دریافت خسارت نمایید(بدون توجه به محل صدور بیمه نامه)

در تهران تصادف کردیم اما ساکن نیشاپور هستیم و در این تصادف یکی از سرنشینان ما آسیب دیده و به علت آسیب شدید و فاصله زیاد تا تهران، امور مربوط به پزشکی قانونی را با گرفتن نیابت قضایی در نیشاپور انجام دادیم. طبق قانون برای تشکیل پرونده (دیه) در بیمه ایران باید در چه شهری پرونده تشکیل شود؟ در تهران یا نیشابور؟

اگر در تهران انجام دهید بهتر است یعنی سیکل رسیدگی به پرونده شما سریعتر انجام می گردد. اما با داشتن نیابت قضایی می توانید در نیشاپور نیز تشکیل پرونده دهید. ولی با کمی تاخیر بیشتر به پرونده شما رسیدگی می گردد.

اگر اعتبار گواهینامه راننده ای به پایان رسیده باشد و راننده تصادف کند آیا بیمه خسارت وارده را پرداخت می کند؟

بیمه در چنین مواردی از راهنمایی و رانندگی در مورد اعتبار گواهینامه استعلام می گیرد در صورتیکه راهنمایی و رانندگی فرد را مجاز به رانندگی بداند خسارت پرداخت می شود.

در بیمه نامه شخص ثالث اگر مقصر حادثه گواهینامه معتبر با وسیله نقلیه نداشته باشد ولی بیمه نامه داشته باشد پرداخت خسارت صورت میگیرد .(شرایط پرداخت چگونه است)؟

در بیمه نامه شخص ثالث اگر مقصر حادثه گواهینامه معتبر با وسیله نقلیه نداشته باشد ولی بیمه نامه داشته باشد پرداخت خسارت صورت میگیرد .(برای اطلاع از شرایط پرداخت به نمایندگی های معتبر بیمه ایران در سراسر کشور مراجعه نمایید و یا با سازمان مرکزی بیمه تماس بگیرید و از کارشناسان مشاوره دریافت نمایید.)

در صورتی که در یک حادثه فرد مقصر قبل از نشان دادن ماشین خود به کارشناس تعیین خسارت آن را تعمیر و باز سازی کرده باشد تکلیف فرد زیان دیده چه خواهد شد ؟

متاسفانه بازسازی قبل از بازدید خودرو منجر به عدم پرداخت خسارت می شود و زیاندیده باید از طریق مراجع قضایی شکایت و پیگیری نماید،و نباید بعد از تصادف قبل از کارشناسی بیمه خودرو را تعمیر کرد.

من با یک دستگاه پژو ۲۰۶ مدل سال ۹۴ تصادف کردم که ایشان ادعا می کند که علاوه بر هزینه تعمیر و صافکاری ماشین هزینه افت قیمت ماشین را هم می خواهد!!! آیا این ادعا درست است؟ آیا بیمه این هزینه را تقبل می کند؟

بیمه هزینه افت خودرو بر اثر تصادف را پداخت نمی نماید یعنی پوشش ندارد. افت خودرو در صورت درخواست زیاندیده باید از طرف شخص مقصر پرداخت گردد.

آیا خسارت جانی فردی که درقسمت بار وانت یا کامیون سواربوده از محل ثالث همان خودرو قابل رسیدگی می باشد؟

نخیر، طبق ماده ۱۰ قانون بیمه شخص ثالث ، مصوبه هیات وزیران و بخشنامه شماره ۹۷۲۰ مدیریت اتومبیل قابل پرداخت نیست.

اگر در یک تصادف که ۲ نفر فوت و یک نفر مجروح شده اند و مقصر ۵۰-۵۰ باشد نحوه پرداخت خسارت مصدومان و فوت شدگان چگونه میباشد؟

هر کدام از خودروها و سرنشینان آن می توانند نیمی از خسارتشان چه مالی چه جانی را از محل بیمه نامه های یکدیگر دریافت نمایند یعنی باید دو پرونده تشکیل شود

بنده با خودرو ۴۰۵ خود با دنده عقب به یک پراید زدم و آیا خسارت ناشی از حرکت دنده عقب راننده مقصر از سوی بیمه پرداخت می شود؟

بله، پوشش بیمه دارد. البته باید حتما کروکی توسط افسر پلیس انجام شده باشد.

من با خودروی خودم تصادف کردم و افسر هم مقصر بودن من را تایید کرده. من با علم اینکه خسارت بیمه شخص ثالث به طرف مقابلم تعلق میگیرد خودروی خود را تعمیر نمودم. اشکالی در روند پرداخت خسارت پیش نمی آید؟!

شما حتما باید کروکی داشته باشید تا بتوانید خسارت تصادف را به شخص زیاندیده پرداخت نمایید.

درصورتی که دو وسیله نقلیه باهم تصادف نموده و کلیه سرنشینان دو وسیله ازبین بروند (فوت نمایند)-ویکی از وسائل نقیله مقصر ۱۰۰ درصد باشد -نحوه جبران بیمه ای سرنشینان وسیله مقصر چگونه است؟

تمام سرنشینان خودرو مقصر غیراز راننده مقصر، شخص ثالث محسوب می شوند.(طبق ظرفیت مجاز مندرج در کارت خودرو که تعداد سرنشینان مجاز در آن قید شده است) و راننده مقصر از محل سرنشین قابل جبران است.

بیمه نامه ثالث بنده مربوط به ملت است. اگر عوض کنم به بیمه ایران سوابقش و عدم خسارتش منتقل می شود؟

بله، اگر به بیمه ایران مراجعه نمایید سوابق عدم خسارت شما به بیمه نامه جدید منتقل می شود.

در صورتی که زیاندیده حادثه فاقد گواهینامه باشد شرکت بیمه خسارت جانی یا مالی وی را پرداخت می کند؟

بله.داشتن یا نداشتن گواهینامه فرد زیاندیده تاثیری در پرداخت خسارت ندارد.

من کامیون بنز ۱۹۲۱ که ظرفیت روی کارت ۱۹ تن نوشته شده در بیمه نامه ۱۰ تن زدند آیا مشکلی در پرداخت خسارت ایجاد می شود کلا در مورد ظرفیت بارکشها توضیحاتی بفرمائید؟

بیمه نامه شما درست صادر شده است و نگران نباشید.ملاک کارت ماشین وزن ناخالص(خودرو با بار) می باشد و ملاک بیمه وزن خالص بار میباشد.